Archiv pro měsíc: Únor 2014

Teplovodní krby

Autor obrázku: Jennifer C.

Jsou šlechtou mezi topidly. Na rozdíl od ostatních topidel je u nich na prvním místě estetická funkce. Vytváří dominantní prvek interiéru a hoří-li v nich právě oheň, příjemně dráždí všechny naše smysly. Oheň v krbu lahodí našim očím, sluchu, čichu i pokožce. Teprve až se nabažíme všech těchto vjemů, začneme myslet na praktické možnosti teplovodních krbů.

Symbióza tradičního designu a praktického vytápění

Především díky teplovodnímu systému vytápění se dá na topení v našich zeměpisných šířkách ušetřit. Dané je to tím, že voda má 4x větší měrnou tepelnou kapacitu než vzduch, dobrou tepelnou vodivost a je schopná efektivně rozvést teplo přijaté v topidle na velmi velké vzdálenosti s minimálními ztrátami. Navíc má dobrou akumulační schopnost a dokáže vytápět dům s mnohem menšími teplotními výkyvy a po delší dobu než vytápění teplým vzduchem.

Proto se i výrobci krbů zaměřují na řešení vytápění, dovolující účinný ohřev vody krbem a rozvody tepla po objektu k teplovodním otopným tělesům. Navíc lze teplovodní krby s výhodou využít pro ohřev teplé vody.

Systém výtápění pomocí teplovodních krbů

Tradičním řešením je tedy propojení krbu s teplovodní krbovou vložkou. Ta představuje ocelovou anebo litinovou konstrukci zapouzdřující topeniště v krbu. V její přední části se setkáte s dvířky s žáruvzdorným sklem pro přikládání do krbu, ostatní stěny tvoří komoru teplovodního výměníku, kterou protéká voda otopného systému. Teplovodní výměník je opatřen vtokovým a výtokovým otvorem, který se přímo napojí na teplovodní okruh vytápění domu, případně na zásobník teplé užitkové vody.

Aby vše fungovala tak jak má, je nutné systém teplovodních krbů doplnit o funkční prvky. Jedná se o tyto prvky:

 • Čerpadlo teplovodního okruhu – zajišťuje cirkulaci vody v teplovodním systému
 • Expanzní nádobu pro zajištění tlaku vody v otopném systému
 • Bezpečnostní přetlakový ventil – brání poškození systému při nadměrném vzrůstu teploty
 • Automatický termostat – hlídá teplotu vody v otopném systému

Výhody

 • Levné vytápění místnosti i celého domu krbovým dřevem
 • Úspory za vytápění – teplovodní krb lze použít jako úsporné sekundární topidlo
 • Nezávislost vytápění – dva rozdílné systémy vytápění v domě zajistí provoz domu i při výpadku jednoho z nich
 • Estetický přínos – pohled na oheň v krbu přináší do rodiny pohodu a pocity uvolnění i bezpečí

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací náklady na vybudování teplovodního systému vytápění – výhodou je začlenění krbu do existujícího teplovodního systému
 • Větší setrvačnost – po zatopení v krbu trvá delší dobu, než začnou otopná tělesa hřát – naproti tomu topí ještě dlouho po vyhasnutí.

Bio krby nástěnné

Hodně lidí touží po splnění svého snu o pohledu do hřejivých a pravých plamenů ohně. Tento sen si mohou splnit, díky bio krbům. Jedná se o moderní výrobek, jenž poskytuje pravé plameny, ale je zároveň i šetrný k životnímu prostředí. Hlavní jejich předností je možnost umístění i v panelových bytech.

I když po něm toužíte a máte málo místa, můžete si krb dopřát. Právě proto jsou na trhu bio krby nástěnné. Patří mezi ekologická topidla a zároveň jsou i velmi efektivní. Tento typ krbů je řešením pro všechny osoby, které by se doma rádi těšila z tepla a světla krbů. Ale nedovolují jim to prostorové a finanční podmínky. Nástěnné krby jsou tak perfektní a dostupnou alternativou.

Mnoho výhod to jsou bio krby nástěnné

Jedná se o skvělou možnost, jak zútulnit váš domov. Jen na vás je, zda zvolíte krb v klasickém designu nebo moderní nadčasové provedení.

Na své straně mají přitom mnoho výhod ve srovnání s klasickými krby na dřevo.

 • nepotřebují odvětrávání do komína, čímž odpadají jakékoli stavební úpravy
 • nízká spotřeba
 • palivem je ekologický biolíh
 • velká nabídka různých provedení, v nabídce najdete jak nástěnné biokrby, tak modely vhodné k umístění na nábytek či na zem, liší se také designové zpracování
 • nízká cena

Jak je pověsit?

Jejich pověšení je velmi jednoduché. Stačí si vybrat místo na zdi kam jej chcete dát. Poté ho stačí zavěsit jako obraz kamkoliv si zamanete. Výhodou pro majitele bude i jejich snadná přemístitelnost. Kdykoliv je sundáte a pověsíte na nové místo v bytě.

Kvalitní nástěnné bio krby díky své výhřevnosti efektivně doplní Vaše současné vytápění. Mají konstrukci hořáku, která kombinuje krásný žlutý plamen s ekonomickým provozem. Proto neslouží pouze jako designový doplněk, ale také jako přídavný zdroj tepla. Teplo navíc můžete regulovat díky hořákům s regulací. Získáte tak možnost, používat je i v létě.

Elektrické krby vám zpříjemní pohodu doma

Autor obrázku: Patrick Denker

Často se jim také říká krby bez ohně. Řadí se mezi moderní doplňky interiéru. Své využití nacházejí především v panelovém bytě, kde se nikdy nepočítalo s konstrukcí komína. Budou Vám tak stát v obýváku a navozovat příjemnou atmosféru. Vhodné jsou i v případě, že toužíte po hřejivém pohledu do ohně a nemůžete si drahou konstrukci klasického krbu dovolit.

Jak fungují elektrické krby?

Princip jejich fungování je založen na imitaci. V elektrických krbech nic nehoří. Veškeré plameny, které v nich jsou k vidění, představují pouhou imitaci. Většinou jsou v ohništi zapojeny žárovky nebo tzv. led lampy, které společně s oblázky, umělými poleny imitují oheň. Napodobovat mohou také lávu, žhavý popel.

Vytvořené teplo rozvádí po pokoji pomocí zabudovaného ventilátoru. Konstrukce je prostorově nenáročná. Vyrábí se velmi úzké a hloubkou jsou vhodné i do menších prostorů. Hloubka se pohybuje mezi 20–30 cm. Ostatní rozměry jsou různé dle nabídky. Najdete jak modely menších, tak i větších krbů a kamen.

Používané typy

Jedná se o typy, které jsou běžně k dostání v obchodech. Jejich volba záleží na vás. Odvíjet se bude dle toho, co od krbů očekáváte.

 • volně stojící
 • nástěnné
 • zabudované do stěny
 • krbové vložky

Výhody elektrických krbů

Nabízejí skoro totožné výhody, jako krby na plyn. Mezi ty nejdůležitější patří čistý provoz. Netrápíte se starostmi o skladování paliva ani přikládáním. V bytě se proto nevyskytne žádná prašnost.

Jsou na dálkové ovládání, takže odpadá námaha s regulací. Nesetkáte se ani se žádnými potížemi s odkouřením, anebo s přívodem zdroje vytápění. Některé typy je možné si pořídit i s kolečky, takže jej můžete po bytě libovolně přesouvat. Jiné jsou dodávány s termostaty a regulací světlosti. Široký výběr je hlavně ve vzhledu, krby a kamna nemusejí vůbec napodobovat ty typické.

Mohou mít vlastní moderní vzhled, který si podle vlastní fantazie můžete vylepšit speciálními nálepkami, vlastní barevností a tak je jednoduše včlenit do interiéru.

Nevýhody

Kromě již výše zmíněné imitace, je jejich velkou nevýhodou malá schopnost vytápění. S těmito krby se doma moc neohřejete. Proto se často volí jen jako doplněk hlavního topení. Výkony jsou kolem 1–2 kW za hodinu. Nejedná se tedy o žádné velké topení, spíše přitápění a pěknou dekoraci.

Instalace elektrických krbů

Je velmi jednoduchá. Většina modelů se prodává již smontovaná. Zakoupené zboží si přinesete domů z obchodu. Tam jej postavíte, vybalíte a jednoduše zapnete zástrčku krbů do elektrického proudu. Ihned dojde k jejich funkčnosti a topení.

Krby zahradní – výborné jídlo při odpolední i večerní párty

Autor obrázku: Family O’Abé

Posezení na zahradě u krbů patří ke koloritu letních měsíců. Pobyt s rodinou či přáteli na čerstvém vzduchu u otevřeného ohně má své nezapomenutelné kouzlo. Jenž je ještě umocněné o přípravu jídel na otevřeném ohni, kdy se zahradou line vůně pečeného masa. Proto se i neustále rozrůstá nabídka krbů zahradních.

Krby zahradní – kouzlo otevřeného ohně pod širým nebem

Stávají se dominantním prvkem mnoha zahrad a okolí domů, které kromě významné estetické funkce plní také funkci venkovního topidla a kuchyně pro přípravu jídel pod širým nebem. Nesetkáte se s jiným konstruováním, než jen formou otevřených krbů bez krbové vložky. Jejich hlavní funkcí je zajištění posezení u otevřeného ohně. Případně tepelná příprava jídel na venkovním grilu, na roštu či jen tak nabodnutých na konec prutu.

Podoba a konstrukce

Krby zahradní mohou mít nekonečnou řadu typů a provedení. Nejčastěji se k jejich stavbě využívají přírodní materiály (kámen, cihly, hlína). Lze se setkat i s betonovými. Konstrukce je buďto jednoduchá (topeniště a komín) anebo obsahuje i řadu komor pro případné uzení masa. Také zdobení krbu se meze nekladou – jen je vždy důležité, aby krby materiálem, svými ozdobami a celkovým provedením ladily se svým okolím a rázem celé zahrady či blízkého domu.

Plánujte si jen tak občas posedět na zahradě v jejich přítomnosti. Potom si v obchodě se zahradními potřebami pořiďte krby typové. Odvezete si jej jako stavebnici a na zahradě složíte. V případě, že nechcete tento typ, máte možnost postavit si originál.

Takové krby zahradní pak reprezentují svého stavitele po mnoho desítek let. Radost tak přinášejí několika generacím.

Stavět sami nebo s odborníky?

Ačkoli se na zahradách setkáváme s množstvím velmi dobře postavených zahradních krbů, které byly postaveny samotnými zahrádkáři či domácími kutily, přece jen na stavitele krbu čekají nesnáze a nebezpečí. Právě pro tyto nesnáze je nejlepším řešením svěřit návrh a stavbu odborníkům. Špatně navržené nebo chybně postavené krby často přináší svému majiteli nečekané těžkosti.

Zkušení odborníci znají případné problémy a umějí je spolehlivě předvídat. Konstrukci i stavbu od počátku zrealizují tak, aby došlo k vyloučení rizika obtíží. Jejich zkušenosti bývají zárukou estetického provedení, správné volby materiálu s ohledem na zamýšlené používání, jeho životnost a na jeho dokonalé sladění s okolím zahrady.