Archiv pro měsíc: Březen 2014

Moderní krby okoření váš interiér

Autor obrázku: Dru Bloomfield

Trápí Vás v duchu myšlenka na to, čím ještě více zvelebit a zútulnit svůj domov? Pak věřte tomu, že žádné jiné prvky nedokážou domov naplnit tak přátelskou a hřejivou atmosférou jako právě moderní krby. Bojíte se toho, že by Vám vznikla s krby práce na víc? Tak toho se opravdu bát nemusíte. Jedná se o krásné interiérové doplňky. Jejich údržba je minimální.

Oblíbenost moderních krbů

Oblíbené se krby staly především díky své konstrukci. Bývají konstruovány tak, aby svým majitelům poskytly co nejpřirozenější pohled do plamenů při minimální údržbě. Sehnat se dají v opravdu široké škále provedení. Od mramoru, až po beton. Takže záleží jen na tom, jaký materiál máte v oblibě právě vy.

Typy moderních krbů

Na výběr máte z několika možností. Podívejme se tedy na jednotlivé možnosti z blízka.

Rustikální moderní krby

Patří mezi nejžádanější typ, neboť navozuje vzpomínky na teplo rodinného krbu. Stane se dokonalou součástí pokoje, ve kterém podpoří útulnou atmosféru. Zapomenete na televizi a starosti každodenního života. Je-li umístěn v obývacím pokoji zve k relaxaci při poslechu hudby, k příjemným, klidným chvilkám strávených četbou nebo ke každodenním rodinným setkáním, kdy si jeden na druhého uděláte alespoň trochu času a popovídáte si spolu. Takový krásný doplněk si ale nebudete určitě chtít nechat jen pro vlastní potěšení, proč ho neukázat přátelům? Tolik hezkých večerů strávených nad sklenkou vína, či slavnostních večeří – pokoj ozdobený rustikálním krbem si větší pozornost a využití jistě zaslouží.

Klasický moderní krb

Nikdy nedejte na to, že se krb nedá sloučit s moderním a extravagantním bydlením. I do nich se totiž dá pořídit krb, jenž se v těchto prostorách bude nádherně a úžasně vyjímat. Dejte vyniknout nevšednímu designu tohoto typu ve vašem obývacím pokoji. Tato umělecká díla mohou být až lehce extravagantního vzhledu, čímž na sebe upoutají žádoucí pozornost.

Moderní krby v klasickém stylu

I tato kombinace je možná. Krb bude moderní, ale zároveň bude svým vzhledem připomínat starou dobrou klasiku. Uplatnit na nich můžete i své vlastní designérské představy a schopnosti. Ať už si zvolíte jakýkoli druh materiálu a obložení, vždy se bude jednat o originál.

Výkony moderních krbů

Pokud byste chtěli, můžete si sami stanovit potřebný výkon moderních krbů. Vypočítá se samozřejmě pouze orientačně. Přesný výpočet je schopen stanovit pouze odborník. Všeobecné pravidlo u výkonů je, že pro vytápění starého domu potřebujete zhruba dvojnásobný výkon oproti vytápění novostavby či zatepleného objektu.

Pokud tedy jeden kW vyhřeje 40 metrů krychlových v novostavbě, pak ve starém domě je to pouze 20 metrů krychlových. Takto zhruba stanovíte potřebný minimální výkon vašeho krbu.

Teplovzdušné krby

Autor obrázku: Logan C

Staly se znovu objeveným prvkem moderního bydlení. Vždyť právě jenom oheň dokáže navozit příjemné pocity a zároveň i uklidnit všechny obyvatele domu. V neposlední řadě vytváří místo, kde se jakýmsi samopůsobícím kouzlem přirozeně setkává celá rodina. Moderní krby však neslouží jen jako dekorace, ale ve spojení s krbovou vložkou a teplovzdušným rozvodem vzduchu dokáží účinně a levně vytápět celý dům.

Konstrukce

Konstrukce se skládá z otevřeného krbu a teplovzdušné krbové vložky. Vložka rozpálená žárem ohně je sama o sobě výkonným topidlem, vyzařujícím podstatně více sálavého tepla než samotný oheň v otevřeném ohništi. Z tepelného záření vložky lze však pro sálavé vytápění účinně využít jen přední část vložky směřující do místnosti. Většina sálavého tepla směřuje dovnitř tělesa krbu. Aby bylo možné tohoto tepla využít pro vytápění, musely se vložky doplnit o dvouplášťový systém vzduchových kanálků a cest.

Těmito kanálky kolem tělesa vložky proudí vzduch nasávaný ve spodní části krbu, prudce se zahřívá průchodem kolem krbové vložky a je vyfukován horními průduchy do místnosti. Takto konstruované krby se nazývají teplovzdušné krby.

Princip práce

Princip jejich práce je založen na konvenčním proudění vzduchu. Tedy pracují podobně jako konvektory. Základem teplovzdušných krbů je dvojplášťová teplovzdušná krbová vložka, zajišťující jednak účinné předávání tepla ohněm krbu rozpálené vložky protékajícímu vzduchu, jednak vede vzduch od spodního sacího otvoru do horního výdechového otvoru. Na tyto otvory navazuje systém vzduchových rozvodů, které jsou obvykle zaústěny do sacích a výdechových mřížek umístěných v plášti krbu.

Kolik toho dokáží vytopit?

Mohou vytopit jednu místnost, ale i celý dům. Pro rozvod teplého vzduchu do místnosti s krbem postačí samovolná cirkulace vzduchu. Lehčí ohřátý vzduch stoupá průduchy ke stropu a teplovzdušná vložka si místo něj sama nasává spodním průduchem ochlazený vzduch u podlahy. Při požadavku na vytápění více místností je pak potřeba vybudovat v domě systém teplovzdušného vytápění, to znamená rozvody vzduchotechniky s ventilátory. Tímto způsobem je možné z jednoho krbu s dostatečným výkonem vytápět místnosti až do vzdálenosti 15m od krbu.

Výhody

 • Levné vytápění
 • Úspory za vytápění
 • Nezávislost vytápění
 • Rychlé zatopení
 • Nízké pořizovací náklady
 • Estetický přínos

Nevýhody vytápění

 • Prašnost
 • Zdravotní rizika
 • Míchání vzduchu
 • Vysoušení vzduchu

Biolíh do krbu

Autor obrázku: US CPSC

Představuje ekologické palivo. Je to zdroj, který dokáže dodat hodně tepla a neohrozit přitom přírodu ani osoby. Stal se nezbytným doplňkem krbu na biolíh. Bez toho paliva by nám nehořely. Velkou výhodou je, že je naprosto šetrný k životnímu prostředí.

Biopalivo

Biopalivo je obecný pojem, který označuje paliva šetřící životní prostředí. Vyrábí se z biomasy a dělíme je na tuhá, kapaná a plynná. Do biokrbů se používají v kapalné podobě, konkrétně jde o biolíh neboli bioethanol.

Co je to biolíh do krbu?

Jedná se v podstatě o bioethanol, který vzniká filtrováním biologického alkoholu. Finální podoba, která se prodává jako palivo do krbů na biolíh, je ještě obohacená hořkými látkami. Právě tyto hořlavé látky zabraňují zneužívání biolihu. Mimo jiné umožňuje toto palivo i snadnou regulaci ohně. Bez velké námahy během chvilky dokážete oheň rozdělat a stejně rychle ho i uhasíte. Odpadá strach z toho, že by se znovu rozhořel bez vaší vůle.

V jaké podobě se prodává?

Díky čistému spalování nevzniká žádný odpad. Biolíh do krbů se prodává v tekuté podobě. Je možné si zakoupit čistý bioetanol, ale chcete-li zároveň interiér provonět, nabízí se vám velký výběr nejrůznějších vůní, které se spalováním uvolňují. Nejen díky vůni biokrbu si u něj příjemně odpočinete a odreagujete od běžných starostí.

Výhody

Biolíh do krbu má na své straně i četné výhody. Mezi hlavní patří předpona „bio“. Jeho spalováním nikdy nedojde ke vzniku škodlivých látek. Opařuje se pouze oxid uhličitý a pára. Což jsou látky, které nám neublíží. Jeho vyšší koncentrace v místnosti se jednoduše zbavíte větráním.

Právě díky tomu, že spalováním biolihu nevznikají žádné odpadní látky, které je třeba odvádět, nepotřebují komín. Proto se hodí do každého prostoru. Výhodou je, že tímto způsobem topení také z místnosti zbytečně neuniká teplo. Další ocenitelnou výhodou je, že díky dokonalému spalování není nutné krby vymetat. Celkově je jejich údržba nenáročná.

Stačí jednou za čas nalít biolíh do krbu. Interval, po který palivo v biokrbu vydrží, záleží na tom, jaký model si zvolíte.

Zahradní krby s udírnou svépomocí

Autor obrázku: Dyogi

Posezení na zahradě ve společnosti zahradního krbu patří mezi kolority letních a podzimních měsíců. Pobyt na čerstvém vzduchu se ještě umocní o možnost přípravy jídla venku. Tuto možnost ovšem získáte jedině v případě, že si postavíte zahradní krby s udírnou svépomocí. Říkáte si, že to bude složité? Ničeho se nebojte, stavba svépomocí se při troše šikovnosti dá zvládnout.

Tipy pro stavbu svépomocí

Krb s udírnou a přípravnou plochou, která velikostí odpovídá pracovní desce kuchyňské linky, nebo takový, aby ladil s dalšími zahradními stavbami, vyžaduje spíše stavbu na míru. Kdo si troufne postavit krb svépomocí, ušetří. A to nemalé finance. Přečtěte si v našem článku, jak postavit zahradní krby s udírnou svépomocí.

Tipy pro stavbu svépomocí

 • Především krb umístěte s ohledem na světové strany a směr větru tak, aby zadní část směřovala na sever či západ.
 • Zvolte materiál, který odolá vysokým teplotám.
 • Krb postavte na zpevněný základ, nejlépe na betonovou desku o tloušťce 15 centimetrů na štěrkovém podkladu.

Materiál si pořiďte ještě před zahájením stavby. Odhadem se jeho cena na stavbu zahradního krbu s udírnou bude pohybovat okolo 10.000 Kč. Ovšem firma by si naúčtovala peněž více. V hobby marketech seženete vše potřebné.

Postup stavby zahradních krbů svépomocí

Zahradní krby s udírnou svépomocí začněte stavět vyzděním. Na to užijte lícové cihly. Jsou sice dražší než klasické, ale díky hladkému povrchu už nemusíte dělat žádnou konečnou úpravu. Použijte na ně speciální maltu − neobsahuje vápno, a tak při vlhku na cihlách nevzniknou ošklivé bílé mapy. První řada cihel musí přesně kopírovat půdorys krbu.

Další stavíme na ni, přičemž mezi cihly klademe kovový drát, aby byly spáry stejné a pravidelné. Uvnitř krbu vyzdíme samotné ohniště ze šamotových cihel,

které odolávají vysokým teplotám. Poté přichází na řadu vybudování půlkruhového tvaru ohniště. Pro obloukový otvor si musíte například z dřevotřísky vyříznout šablonu a oblouk zpevnit plechem. Na šablonu vyskládáte cihly do oblouku. Podpěra tady zůstává několik dnů, než malta dokonale zatvrdne.

Osázení vrchní desky a stavba komínu

Na oblouk umístíte betonové teraso nebo-li desku. Zůstat v ní však musí dva otvory. Jeden na umístění grilovacího roštu, případně nerezového pekáčku či plotny a druhý pro komín udírny. Na komín použijte speciální komínové tvárnice. Jsou užší, proto u krbu nevznikne žádné ohromné monstrum, přitom zachováte i doporučenou velikost prostoru uvnitř komínu o rozměrech 30 x 30 cm.

V zadní straně komína vyřízněte zhruba ve výši očí rozbrušovacím kotoučem otvor na dvířka, kudy budete dovnitř zavěšovat potraviny. Dvířka koupíte zhruba za tisíc korun. Na komín je dobré umístit kryt, aby do udírny nepršelo.