Archiv pro měsíc: Duben 2014

Krbové kamna zajistí teplo rychle a především levně

Abyste doma měli dostatečné teplo a nemuseli se v zimě navlékat do kožichů či se klepat zimou, vyžaduje to zajištění kvalitního a účinného topení. Ekonomickým a praktickým řešením vytápění jsou krby kamna. Krby a kamna patří mezi tradiční topidla, jejichž užitek a krása provází člověka již stovky let. Dopřejte si je a těšte se z jejich designu i přímého sálavého tepla. Celý příspěvek

Jak fungují krby a jak kamna

Patří mezi nejzuživatelnější zdroj pro vytápění rodinných domů. Není asi krásnějšího pohledu než na plápolající plameny v krbu či kamnech. Za dlouhých zimních večerů se pohodlně usadíme do křesla a hřejeme se. Ale krby a kamna nejsou jen radost. Zároveň je to i starost.

Kromě krbů, kamen a existuje i kombinace obojího. Jedná se tak zvaně o krbová kamna. Výběr z těchto druhů je na trhu široký. Rozhodnutí o výběru je proto jen a jen na Vás. Ještě než si krb či kamna zakoupíte, bylo by vhodné vědět základní informace. Přečtěte si následující řádky, které Vám přinesou užitečné informace.

Pro všechny osoby, které uvažují o jejich koupi či je už je mají doma, se každoročně pořádá výstava. Nese název Krby a kamna. Zde se dozvíte informace nejen o designu ale i o jejich praktickém využití v interiéru.

Co jsou to krby?

Autor obrázku: Bill & Vicki T

Krby jsou ve své vlastní podstatě topeniště. Mohou být buď zcela anebo jen částečně zapuštěny do stěny vytápěné místnosti. Spaliny z krbu odvádí kouřovod, komín. Topeniště krbů bylo původně otevřené a většina tepla se do místnosti šířila sáláním, což podporovala skloněná zadní stěna krbů. Technický pokrok umožnil uzavřít topeniště krbů dnes většinou prosklenými dvířky, což umožňuje regulovat přívod vzduchu do topeniště krbu a dále zvýšit účinnost spalování.

Teplo se do vzduchu vytápěné místnosti předává účinnou předávací plochou krbu – krbovou vložkou. Krbové vložky mohou být jednoplášťové, nebo dvouplášťové, nebo také s kanály, ve kterých se ohřívá vzduch do místnosti ve které je krb postaven i dalších místností a tím šetřit palivo a také dobré využití investice do stavby krbu.

Co jsou to kamna?

Kamna se vyvinula právě z krbů. Tento termín označuje topidla určená k vytápění. Vyrábí a vytváří příjemnou tepelnou pohodu v důsledku sálavého tepla. Jsou topidlem, které se chová vždy maximálně úsporně a ve své funkci efektivně. S minimálními nároky na obsluhu dodávají komfortní teplo interiéru, produkují minimum popela, nezatěžují životní prostředí nadměrnou produkcí CO a CO2 ani prachových mikročástic.

Staví se mnoha různými způsoby. Často tak u nich bývá dosaženo rozdílné funkce. Dnešní kamna jsou už i uzpůsobená k vytápění více než jedné místnosti. Vytápění probíhá teplovzdušným rozvodem (otevřeným nebo hypokaustním) nebo pomocí napojení na systém teplovodního ústředního vytápění. Vzhledem k dnes už běžnému použití velmi kvalitních materiálů při výrobě topenišť a tahových systémů se kamna stávají naprosto plnohodnotným soupeřem jiným běžným topným systémům, jako jsou tepelná čerpadla, solární systémy nebo plynové kotle. Navíc s podstatnou přidanou hodnotou mnohem delší životnosti a samozřejmě také estetické hodnoty v interiéru.

Výhody krbů a kamen

V posledních letech se staly velmi oblíbeným způsobem topení. Není se ani čemu divit. Krby a kamna totiž představují velmi úsporné topení, což je jejich hlavní výhodou.

Koš na dřevo ke krbu

Své domovy si zařizujeme tak, aby byly krásné, útulné a především funkční. Doma se chceme cítit bezpečně a klidně. Jenomže k tomu, abychom se tak skutečně cítili je zapotřebí pořídit si různé doplňky. Právě tyto doplňky činí naše domovy útulnými. Ne jinak tomu je i v případě krbů.

Většina života lidí se točí kolem toho, kde bydlí a čím své obydlí vytápějí. Zároveň jim záleží i na věcech, které je obklopují. Na výběru doplňků si dáváme velmi záležet. Vyhledáváme věci kvalitní, krásné a pokud možno cenově výhodné.

Dřevo patří do koše

Koš na dřevo ke krbu patří mezi základní výbavu všech majitelů těchto zařízení. Nevypadá vůbec esteticky, když dřevo nemá své místo a je poházené všude okolo. Povalující se dřevo tak hyzdí celé okolí i dojem z krbu. Navíc ze dřeva padají a ulamují se malé kousky kůry, které způsobují nepořádek.

Nabídka košů na dřevo

Autor obrázku: Texas1st

V nabídce obchodů naleznete různé druhy košů na dřevo ke krbu. Vždy myslete při jeho výběru na to, že by měl být vkusným doplňkem každého krbu či krbových kamen. Zpracovávány bývají většinou v kovárnách. Jsou vyrobeny kvalitně a to z kovu a povrchová úprava je udělána z kovářské patiny. Každý kuse koše na dřevo ke krbu je tak originál.

Rovněž materiály, z nichž se vyrábí, se vyskytují ve více variantách. Setkat a vybírat si můžete z těchto druhů materiálu:

  • Kovářsky zpracované ocele
  • Nerezové ocele
  • Kaleného skla
  • Dřeva

Většinou mívají různé provedení. Velmi často se vyrábějí tepáním. Dají se sehnat i ručně pletené, ale jedině v chráněných dílnách. Patří mezi nedílnou součást všech krbů, neboť dávají majitelům rozsáhlé možnosti. A to nejen co se týká údržby, ale i přenášení z venkovních prostor dovnitř domu. Dřevo se tak dá u krbu udržet uklizené a uspořádané.