Domov zútulňující a hřející krby

Autor obrázku: Graeme MacKay

Mít doma krb je trend. Před začátkem topné sezóny zažívají prodejci krbů doslova útok na jejich prodejny. Investice do něj však není malá. Pohybuje se v řádech desetitisíc korun. Právě proto byste měli vědět, který se bude nejlépe hodit pro Vás.

V současné době je na trhu dostatečně velký výběr různých designů, typu i výkonu. Jejich vzhled je samozřejmě důležitý – slouží jako doplněk interiéru každého domu.

Nejprve se rozhodněte, jaký typ a výkon potřebujete. Teprve pak se zaměřte na ten správný design. Většina krbů nabízených na českém trhu je konstruována výhradně pro topení dřevem a dřevními briketami.

Smysl označení krby

Termín označuje speciální zařízení určené k udržování ohně v domě. V dobách minulých měl důležitou funkci, jednalo se o zařízení k vytápění domů i o místo pro vaření. V moderní době se setkáme i s čistě dekorativními krby. Oheň se v nich udržuje pomocí přiváděného zemního plynu. Situují se do centrální části domu, tak aby docházelo k vytápění celého objektu.

Složení krbů

Vyrábí se z pálených cihel, ale konstruován může být i z jiných ohnivzdorných materiálů. Krby se skládají z těchto částí:

Ohniště – místo pro udržování ohně a přidávání hořlavého materiálu

Popeliště – situováno pod krby, padá tam odpadní materiál vzniklý hořením (popel)

Komín – zařízení, kterým jsou odváděny plynové spaliny vzniklé spalováním paliva

Znalosti před jejich výběrem

Před pořízením je důležité vědět, k jakému účelu bude používán. Od tohoto faktu se odvíjí i výběr druhu paliva. Chcete-li však ušetřit a chovat se šetrně k přírodě, používejte paliva z obnovitelných zdrojů, tedy dřevo, dřevní brikety nebo pelety. V kamnech, která umí toto palivo dokonale využít, zůstane pouze jedno procento popela.

Tři možnosti, k jakému účelu budou krby sloužit:

  1. Hlavní zdroj tepla (chata, chalupa, rodinný dům)
  2. Doplňkový zdroj tepla (novostavba, dům, byt s ústředním topením).
  3. Příležitostné topení, dekorace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *