Krb, který dodá teplo vašemu domovu

Vyrábí se ve více druzích a provedeních. Během posledních desetiletí doznal krb v našich příbytcích zásadní proměnu. Od krbů otevřených, jejichž účelem bylo dokreslit atmosféru místnosti, se vývoj ubíral ke krbům uzavřeným, jež už mají na vytápění obytných objektů nezanedbatelný podíl. Jednotlivé druhy se liší podle použitého stavebního materiálu, použití v interiéru a exteriéru. Odlišnost lze najít i v parametrech a výkonu.

Přečtěte si na následujících řádcích vše o krbu a jeho rozdělení. Kromě tepla a pohodové atmosféry se o něj musí i pečovat. Uvažujete-li o jeho pořízení, vytvořte si základní představu o tom, jaký druh existuje. Jen podle toho si zvolíte typ, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Základní rozdělení z hlediska využití tepla z plamenů

Ø Krb otevřený bez krbové vložky

Umožňují primární domácí posezení u otevřeného ohně bez nároku na funkci vytápění. Bývá charakteristický otevřeným topeništěm. Což v podstatě umožňuje kontakt s otevřeným ohněm, doprovázený slyšitelným praskáním dřeva a vůní pryskyřic. Nevýhodou je velmi malé předání tepla. Teplo předávají do místnosti pouze sálavým plamene. Vytopení proto trvá dlouhou s poměrně vysokou spotřebou dřeva.

Ø Krb obezděný s krbovou vložkou

Hlavním účelem je vytápění místnosti. Teprve druhořadou funkcí je dekorativnost. Vložky se používají ocelové anebo litinové. Krbová vložka má v krbu trojí účinek.

Ø Krb speciální s odlišnou konstrukcí

Jedná se o tyto typy krbů akumulační, ekologický, elektrický a na bio líh.

Akumulační – teplo se akumuluje do zásobníku teplé vody. Z něj pak dochází k vytápění celého domu.

Ekologický – spalující paliva vyrobená z odpadních surovin, je bez emisí toxických zplodin a šetří životní prostředí.

Elektrický – je elektrické topné těleso, jež svou vizáží, zvukem i teplem imituje provoz skutečného krbu

Bio krb – speciální topidlo spalující tekuté palivo na bázi líhu – obejdou se bez komína a provozují se přímo v obytných místnostech jako topidlo s otevřeným plamenem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *