Krby s výměníkem

Autor obrázku: Bill & Vicki T

Krby byly odedávna používány k vytápění místností sálavým teplem ohně. Ale již staří Římané odhalili, vyvinuli a zdokonalili je natolik, že s nimi uměli vytápět i více než jednu místnost. Pomocí teplovzdušných rozvodů nechali rozvádět teplý vzduch od vlastního krbu po celém domě. Vynalezli tak krby s výměníkem tepla.

Rozvod tepla z těchto krbů po celém domě

Krby s výměníkem tepla bývají opatřeny konstrukčním prvkem (výměníkem tepla). Konstrukční prvek je nutný k předání tepla do teplosměnného média. Tímto médi je vzduch anebo voda. Díky tomu dnes dokážeme jedním krbem vytopit velmi účinně několik místností najednou. Zároveň tím dochází k i výraznému šetření nákladů na topení. Jako výměník tepla dnes nejčastěji slouží krbová vložka – litinové jádro krbu, odnímající teplo plamenům a předávající je dále vzduchu nebo vodě.

Dva systémy krbů s výměníkem

Fungují na základě dvou systému, které určují teplosměnná média. Setkat se tedy můžete s těmito krby s výměníkem.

→ Teplovzdušné krby

Jsou opatřeny teplovzdušnou krbovou vložkou. Ta má dvojí plášť a systém vzduchových komor. V komorách dochází k intenzivnímu ohřevu vzduchu. Ohřátý lehký vzduch stoupá nahoru. Buďto samovolně anebo pomocí ventilátorů je rozváděn systémem teplovzdušného vytápění do jednotlivých místností či pater domu.

Jejich hlavní výhodou je, že nepotřebují ke své činnosti žádné otopné těleso ani systém trubek, u nichž v zimě hrozí zamrzání. Vhodné jsou do rekreačních objektů, které bývají ponechány i několik dní nebo týdnů opuštěné. Manipulace s vodou v topení by snižovala komfort užívání objektu. Ovšem mají i svou nevýhodu.

Nevýhodou je cirkulace vzduchu v celém objektu. Zvyšuje prašnost a roznos choroboplodných zárodků a spálených prachových částic. Konstrukčně je velmi náročné.

→ Teplovodní krby

Musí být vždy opatřeny teplovodní krbovou vložkou. Má dvojí plášť a systém vodních komor. V komorách se předává teplo plamenů otopné vodě v systému teplovodního vytápění. Provozem krbu dochází k ohřevu vody a otopných těles teplem krbu. Vzrůstem teploty v místnosti odpojí termostat hlavního topidla a otopný systém tak automaticky přejde na vytápění krbem.

Hlavní výhodou je jejich integrace do teplovodního systému vytápění. Opomenout se nadá ani fakt, že tímto způsobem topení se ušetří nemalé náklady na topení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *