Péče o grily a krby

Autor obrázku: Morgan Sherwood

S létem přichází taky oblíbené grilování, a to je typicky letní zábava.

Když máme doma betonový krb, gril, nebo udírnu a ony nám prasknou, pak na opravu můžeme použít cement, ale v místech, která jsou nejvíce namáhána žárem je lepší starý dobrý materiál, kterým je šamot.

Základem před samotnou rekonstrukcí je očištění oné praskliny od nečistot, které se na stěny nanesly časem a používáním. Pak si můžeme vybrat z několika možností, jak budeme pokračovat dále.

Buď si koupíme už hotový výrobek, jakým jsou například kamnářský tmel nebo jiné namíchané tmely, lepidla a Promat, Rudokit. Tyto hotové směsi snesou žár až do výšky 12060 stupňů Celsia.

Pokud jsme trochu šikovní a kutíme, pak si sami můžeme namíchat směs z cementu v poměru 1:3 se samotovou hmotou či v poměru 1:5, a to s vodním sklem. Šamotovou hmotu můžeme sehnat většinou v drogerii, kde nás vyjde laciněji. Celé dílo můžeme zpevnit právě vodním sklem.

V místech, kde není přímý žár, se beton dá natřít po penetraci fasádní barvou. Můžeme zvolit i levnější variantu, protože při opětovném zatápění se plameny mohou dostat na okraj a zase dojde k jejímu očazení. Když je povrch dost zakouřený, tak jej před penetrací omyjeme vodou, do které jsme přidali saponát.

Ti, kteří jsou zruční, mohou zkusit po penetraci natáhnout celý krb omítkou, která je podobnou té, kterou mají i na domě, či potahem mozaiky, kterou máme na soklech domů či panelových bytů. Jedná se o jemnou drť mramoru, která má velmi dekorativní vzhled.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *