Zahradní krby s udírnou svépomocí

Autor obrázku: Dyogi

Posezení na zahradě ve společnosti zahradního krbu patří mezi kolority letních a podzimních měsíců. Pobyt na čerstvém vzduchu se ještě umocní o možnost přípravy jídla venku. Tuto možnost ovšem získáte jedině v případě, že si postavíte zahradní krby s udírnou svépomocí. Říkáte si, že to bude složité? Ničeho se nebojte, stavba svépomocí se při troše šikovnosti dá zvládnout.

Tipy pro stavbu svépomocí

Krb s udírnou a přípravnou plochou, která velikostí odpovídá pracovní desce kuchyňské linky, nebo takový, aby ladil s dalšími zahradními stavbami, vyžaduje spíše stavbu na míru. Kdo si troufne postavit krb svépomocí, ušetří. A to nemalé finance. Přečtěte si v našem článku, jak postavit zahradní krby s udírnou svépomocí.

Tipy pro stavbu svépomocí

  • Především krb umístěte s ohledem na světové strany a směr větru tak, aby zadní část směřovala na sever či západ.
  • Zvolte materiál, který odolá vysokým teplotám.
  • Krb postavte na zpevněný základ, nejlépe na betonovou desku o tloušťce 15 centimetrů na štěrkovém podkladu.

Materiál si pořiďte ještě před zahájením stavby. Odhadem se jeho cena na stavbu zahradního krbu s udírnou bude pohybovat okolo 10.000 Kč. Ovšem firma by si naúčtovala peněž více. V hobby marketech seženete vše potřebné.

Postup stavby zahradních krbů svépomocí

Zahradní krby s udírnou svépomocí začněte stavět vyzděním. Na to užijte lícové cihly. Jsou sice dražší než klasické, ale díky hladkému povrchu už nemusíte dělat žádnou konečnou úpravu. Použijte na ně speciální maltu − neobsahuje vápno, a tak při vlhku na cihlách nevzniknou ošklivé bílé mapy. První řada cihel musí přesně kopírovat půdorys krbu.

Další stavíme na ni, přičemž mezi cihly klademe kovový drát, aby byly spáry stejné a pravidelné. Uvnitř krbu vyzdíme samotné ohniště ze šamotových cihel,

které odolávají vysokým teplotám. Poté přichází na řadu vybudování půlkruhového tvaru ohniště. Pro obloukový otvor si musíte například z dřevotřísky vyříznout šablonu a oblouk zpevnit plechem. Na šablonu vyskládáte cihly do oblouku. Podpěra tady zůstává několik dnů, než malta dokonale zatvrdne.

Osázení vrchní desky a stavba komínu

Na oblouk umístíte betonové teraso nebo-li desku. Zůstat v ní však musí dva otvory. Jeden na umístění grilovacího roštu, případně nerezového pekáčku či plotny a druhý pro komín udírny. Na komín použijte speciální komínové tvárnice. Jsou užší, proto u krbu nevznikne žádné ohromné monstrum, přitom zachováte i doporučenou velikost prostoru uvnitř komínu o rozměrech 30 x 30 cm.

V zadní straně komína vyřízněte zhruba ve výši očí rozbrušovacím kotoučem otvor na dvířka, kudy budete dovnitř zavěšovat potraviny. Dvířka koupíte zhruba za tisíc korun. Na komín je dobré umístit kryt, aby do udírny nepršelo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *